7 סיבות לנשירת שיער לגברים

זה מצב נפוץ: לאחר מקלחת או צחצוח השיער, אתה שם לב שקצת יותר מהשיער שלך נשר ונאסף סביב הניקוז או נדבק למברשת שלך. אתה יכול אפילו להתחיל לתהות כמה נשירת שיער היא נורמלית.

בעוד שכולם משירים כמות מסוימת של שיער על בסיס יומי (עבור רוב האנשים, זה בסביבות 50 עד 100), נשירת שיער יותר מהרגיל יכולה להיות סימן שאתה מתחיל לאבד את השיער שלך כתוצאה מהתקרחות גברית.

זה עשוי להיות גם סימן לכך שאתה מאבד שיער עקב מצב רפואי, כגון מתח כרוני, זיהום או מחסור תזונתי. להלן, חלקנו שבעה גורמים נפוצים לנשירת שיער גברית. עבור כל סיבה אפשרית, הסברנו כיצד זה יכול להתרחש, כמו גם את ההשפעות שאתה עשוי להבחין על קו השיער והקרקפת שלך אם אתה מושפע.

רשמנו גם כמה תפיסות שגויות נפוצות לגבי נשירת שיער, כמו גם גורמים שבדרך כלל אינם גורמים לנשירת שיער או נשירת שיער אצל גברים.

סיבות לנשירת שיער לגברים

לבסוף, שיתפנו כמה גישות מוכחות, מבוססות ראיות לטיפול בנשירת שיער שבהן אתה יכול להשתמש אם אתה מתחיל להבחין בנשירת שיער מוגזמת ורוצה לעשות משהו בנידון.

7 סיבות מדוע השיער שלך עשוי לנשור

להלן, חלקנו שבע סיבות לכך שהשיער שלך מתחיל לנשור. דיברנו גם על אפשרויות הטיפול הזמינות עבור כל צורה של נשירת שיער כדי לעזור לך להשיג שליטה על נשירה וליהנות מצמיחת שיער בריאה.

התקרחות גברית (אנדרוגנית התקרחות)

אחת הסיבות השכיחות לנשירת שיער אצל גברים היא התקרחות גברית. מכונה לעתים קרובות התקרחות אנדרוגנטית, מצב זה עשוי להתחיל להשפיע עליך בשנות ה-20 או ה-30 שלך. עד גיל 49, יותר מ-50 אחוז מהגברים מושפעים במידה מסוימת.

אם אתה נוטה להתקרחות גברית, בדרך כלל תבחין שקו השיער שלך מתחיל להתרחק ולהיראות בוגר יותר. חלק מהגברים מתחילים גם לפתח נשירת שיער סביב הכתר, או קרקפת קודקוד – סוג של נשירת שיער המכונה התקרחות קודקוד.

התקרחות גברית נגרמת על ידי שילוב של גורמים גנטיים וייצור של הורמוני המין הזכריים או אנדרוגנים בגופך. ההורמון העיקרי שאחראי להתקרחות גברית הוא DHT – תוצר לוואי של טסטוסטרון וסטרואיד אנדרוגני.

DHT ממלא תפקיד מפתח במגוון תהליכים בגוף. לפני הלידה, זה מעורב בהתפתחות איברי המין הגברי שלך. במהלך ההתבגרות, זה עוזר לך לפתח מאפיינים מיניים משניים גבריים כמו קול עמוק ושיער גוף. עם זאת, DHT יכול גם להשפיע על זקיקי השיער שלך. אם יש לך רגישות גנטית, ה-DHT שמיוצר על ידי הגוף שלך יכול למקד את זקיקי השיער שלך ולגרום להם להתכווץ בתהליך שמכונה מזעור.

התקרחות גברית (אנדרוגנית התקרחות)

עם הזמן, זקיקי השיער המושפעים הללו עשויים להפסיק להצמיח שערות חדשות, וכתוצאה מכך כתמים קרחים קבועים בחלק הפגוע של הקרקפת שלך. בעוד שכל זכר מייצר לפחות מעט DHT, לא כולם רגישים באותה מידה להשפעותיו על השיער. גברים שאינם רגישים גנטית ל-DHT, למשל, יכולים לשמור על שיער שלם גם בגיל מבוגר. עם זאת, עבור גברים אחרים, אפילו רמה קטנה של חשיפה ל-DHT עלולה לגרום לנסיגת קו שיער או לנשירת שיער גלויה אחרת.

לחץ

למתח כרוני או חמור יכולות להיות מגוון השפעות שליליות על בריאותכם, כולל סיכון גבוה יותר לפתח סוכרת, מחלות לב וכלי דם, סרטן, תסמונות אוטואימוניות והפרעות נפשיות כמו דיכאון וחרדה.

זה יכול גם להשפיע על השיער שלך. למרות שזה פחות נפוץ מהתקרחות גברית, נשירת שיער כתוצאה ממתח היא בעיה שכיחה באופן מפתיע המכונה טלוגן אפלוביום. שפחת טלוגן הקשורה ללחץ מתרחשת לעתים קרובות לאחר אירוע מלחיץ, בין אם פסיכולוגי או פיזי. בעיות נפוצות שיכולות לעורר שפחת טלוגן כוללות טראומה, ניתוח או מחלות שגורמות לך לפתח חום גבוה.

נשירת שיער הקשורה ללחץ נוטה להשפיע על כל הקרקפת שלך בבת אחת, כלומר השיער שלך לא ייפול בדפוס נסיגת קו שיער טיפוסי. עם זאת, אתה עלול להבחין בנשירה פתאומית, מוגזמת ונשירת שיער מפוזרת המעניקה לשיער שלך מראה דק. בניגוד להתקרחות גברית, נשירת שיער טלוגן effluvium אינה קבועה. עם זאת, זה יכול לגבות מחיר גדול מהמראה והביטחון העצמי שלך בטווח הקצר.

בעיות תזונתיות

Telogen effluvium, הצורה של נשירת שיער הקשורה ללחץ המכוסה לעיל, יכולה להתרחש גם כתוצאה מבעיות תזונתיות מסוימות, כולל דיאטות מוגזמות ומחסורים תזונתיים.

דיאטות מזורזות, הכוללות הפחתה דרסטית של קלוריות כדי לרדת במשקל במהירות, יכולות להפעיל לחץ על הגוף שלך. מתח זה עלול להיות חמור במיוחד אם התזונה שלך חסרה בחומרים מזינים חיוניים, כגון חלבון. גם דיאטה בהתרסקות וגם צריכת חלבון נמוכה הם גורמים ידועים לשטף טלוגן.

בנוסף לדיאטה בהתרסקות, פשוט אי קבלת מספיק חומרים מזינים חיוניים יכול להשפיע על היכולת שלך לגדל שיער עבה ובריא. מחסור תזונתי נפוץ אחד הקשור לנשירת שיער הוא מחסור בברזל. אם צריכת הברזל שלך נמוכה מדי, אתה עלול לפתח אנמיה מחוסר ברזל – מצב שלעתים קרובות משפיע על צמיחת השיער שלך.

חסרים תזונתיים

ויטמינים ומינרלים – כמו אבץ, ביוטין וויטמין D – כולם קשורים לבריאות שיער מיטבית.

מחסור בחומרים מזינים אלו עלול לגרום לשיער שלך לאבד חלק מעוביו, להיות שביר או פשוט לא לצמוח כפי שהוא היה רגיל.

תרופות

תרופות מסוימות עלולות להפריע למחזור הצמיחה הטבעי של השיער שלך ולגרום לך לאבד יותר שיער מהרגיל. נשירת שיער קשורה לרוב לתרופות המשמשות לטיפול בסרטן, כגון תרופות כימותרפיות. עם זאת, זה יכול להתרחש גם עם תרופות אחרות המשמשות לטיפול ביתר לחץ דם (לחץ דם גבוה), מחלות לב ומחלות עור כגון אקנה.

לדוגמה, תרופות המשמשות בכימותרפיה יכולות לגרום לצורה של נשירת שיער המכונה anagen effluvium, המתרחשת כאשר ציר השיער – החלק של כל שערה שצומח מהקרקפת שלך – נשבר עקב עלבון דלקתי או רעיל בנוסף להשפעה על צמיחת השיער על הקרקפת, תרופות המשמשות בכימותרפיה עשויות גם לעצור את צמיחת הגבות ושיער הגוף.

תרופות אחרות, כגון חוסמי בטא, נוגדי קרישה וכמה רטינואידים המשמשים לטיפול בעור, עלולות לגרום לשפל טלוגן על ידי הזזת זקיקי השיער שלך ממחזור הצמיחה הרגיל שלהם. לבסוף, כמה תרופות הורמונליות, כגון תרופות המכילות אסטרוגן, עשויות לעורר נשירת שיער אם הטיפול יופסק בפתאומיות. אמצעי מניעה אוראליים מסוימים (גלולות למניעת הריון) המשמשות נשים לשליטה בהריון מכילים אסטרוגן והורמונים דומים שעלולים להשפיע על צמיחת השיער.

מצבים רפואיים

נשירת שיער יכולה להיגרם כתוצאה ממגוון מצבים רפואיים, כולל סוכרת, זאבת, מחלות בלוטת התריס, שינויים הורמונליים ואנמיה. זיהומי עור מסוימים, כגון זיהומים פטרייתיים המשפיעים על הקרקפת, עלולים גם לגרום לנשירת שיער ולנזק לעור שלך. של הזמן, נשירת שיער הנגרמת על ידי מצבים רפואיים היא זמנית. עם זאת, בעיות רפואיות מסוימות עלולות לגרום לנשירת שיער לצמיתות, ובמקרים מסוימים אף לגרום לנזק חמור לזקיקי השיער ולעור שלך.

מצבים רפואיים

לדוגמה, tinea capitis – זיהום פטרייתי נפוץ בקרקפת הדומה לכף הרגל של אתלט ולגירוד ג'וק – יכול לגרום לגושים כואבים, מלאי מוגלה הנקראים kerion כשהיא הופכת לחמורה, כמו גם לצלקות קבועות שיכולות למנוע מזקיקי השיער שלך לתפקד כמו שצריך.

ייתכן גם שמחלות אוטואימוניות יגרמו לצורה של נשירת שיער הנקראת אלופציה אראטה, שבה המערכת החיסונית שלך עשויה למקד את זקיקי השיער שלך. אלופציה אראטה גורמת בדרך כלל לכתמים קטנים ועגולים של נשירת שיער, ולא לדפוס נשירת שיער הנגרמת על ידי דפוס גברי. קָרַחַת.

מוצרי טיפוח לשיער

למרות שרוב מוצרי טיפוח השיער בטוחים, מוצרי שמפו, צבעים או כימיקלים מסוימים שבהם אתה עשוי להשתמש בבית עלולים להזיק לשיער ו/או לקרקפת שלך, וכתוצאה מכך לצורה של נשירת שיער זמנית. מספר מוצרי טיפוח וטיפולים לשיער שיכולים לתרום לשיער הֶפסֵד. הם כוללים:

מוצרי צביעה ומרגיעים

מוצרי צביעת שיער בבית, סלסול, החלקה כימית והרגעת שיער, כולם בעלי פוטנציאל להזיק לשיער, במיוחד כשהם מורחים בצורה לא נכונה או ללא שימוש במרכך לחות כלשהו.

שמפו עם מרכיבים מופשטי לחות

חלק מהשמפו מכילים מרכיבים קשים שעלולים להסיר את הלחות מהשיער שלך, וכתוצאה מכך לנזק ונשירת שיער. השפעה זו עלולה להיות גרועה יותר אם אתה נוטה לרכז שמפו על השיער שלך, ולא על הקרקפת.

מכשירי עיצוב שיער וסגנונות שיער

בדומה למוצרי טיפוח לשיער בבית שעלולים להתייבש ולפגוע בשיער שלך, מכשירי עיצוב שיער ותסרוקות מסוימים שבהם אתה עשוי להשתמש מדי יום עשויים להכשיר אותך לנשירת שיער, מבלי שאתה אפילו יודע זאת. לדוגמה, תסרוקות שמושכות על השערות שלך יכול לתרום לצורה של נשירת שיער הנקראת התקרחות מתיחה, שבה השערות מתרופפות בהדרגה מזקיקי השיער.

מכשירי עיצוב שיער וסגנונות שיער

התקרחות מתיחה נפוצה אצל אנשים צבעוניים ויכולה להופיע עם תסרוקות המפעילות מתח על זקיקי השיער שלך, כגון ראסטות ותסרוקות. זה עשוי להתפתח גם אם אתה משתמש במוצרי עיצוב עם אחיזה חזקה, שעלולים למשוך את השיער שלך ולפגוע בזקיקי השיער שלך.

באשר למכשירים שעלולים לגרום לנשירת שיער, מגהצים מסתלסלים, מסרקים חמים וכלים אחרים המשתמשים בחום כדי לשנות את הצורה או המרקם של השיער שלך עלולים לגרום לנזק. ככל שהחום המופעל על השיער שלך גדול יותר, השיער שלך יכול להיות יבש יותר, מה שעלול לגרום לשבירה והידלדלות. אפילו מייבש השיער שלך עלול להזיק לזקיקי השיער שלך ולגרום לנשירת שיער אם משתמשים בו בטמפרטורה גבוהה מדי או מחזיקים אותו קרוב לקרקפת שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן